• +48 515 625 812
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fotowoltaika

Dlaczego fotowoltaika

Współczesny świat coraz chętniej i odważniej stawia na energię odnawialną. Takie rozwiązanie uniezależnia posiadacza nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej od podwyżek cen energii elektrycznej, obniża stałe koszty energii, a także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, czyli na zdrowie i komfort życia każdego z nas.

Jak działa rozliczenie z zakładem energetycznym:
jak działa rozliczenie z zakładem energetycznym

Jak się z nami pracuje

Jak się z nami pracuje

Jak to działa

W pierwszej kolejności produkcja z instalacji fotowoltaicznej zapewnia prąd na potrzeby bieżące domu ,firmy, gospodarstwa rolnego. Dopiero nadprodukcja jest sprzedawana .

Net-billing

Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić jak inni odbiorcy. To zupełnie nowy system rozliczeń za wyprodukowaną energię, który zaczął obowiązywać od 1 kwietnia 2022.

Przypomnijmy, ze zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021, najważniejszą zmianą w rozliczaniu fotowoltaiki po 1 kwietnia jest podział prosumentów na dwie grupy - „starych” i „nowych”. Ci pierwsi jeszcze przez 15 lat będą mogli korzystać z tzw. systemu opustów (net-metering). Jest to model rozliczeń prosumentów obowiązujący prosumentów, którzy założyli fotowoltaikę do 31 marca 2022 roku, w którym:
  • za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh (instalacja o mocy do 10 kW),
  • za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh (instalacja większa niż 10 kW).
„Nowi” prosumenci, czyli wszyscy, którzy korzystają z fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku z systemu opustów korzystać nie mogą. Rozliczenia przebiegają już na zasadach net-billingu, czyli:
  • sprzedaży nadwyżki energii do sieci,
  • opłatach za pobraną energię jak wszyscy odbiorcy prądu.
Nowych prosumentów od 1 lipca 2022 czeka ważna zmiana w rozliczaniu. Otóż, dokładnie od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.
Po tym terminie prosumenci przejdą na rozliczenie godzinowe.
A kiedy od 1 lipca 2024 net-billing będzie oparty na rozliczeniu wartości nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumentów z zastosowaniem taryf dynamicznych wg cen godzinowych, te korzyści będą znacznie większe. Będziemy mogli magazynować energię, kiedy jest najtańsza i sprzedawać, gdy będzie najdroższa. To przyniesie klientom jeszcze więcej korzyści i pozwoli zarabiać.

Czy rozbudowa instalacji PV po 1 kwietnia oznacza utratę systemu opustów?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w przypadku rozbudowy istniejącej, czyli założonej przed 1 kwietnia 2022 roku instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów. Prosument musi jedynie poinformować operatora sieci o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1000 zł.

Chcesz się dowiedzieć ile możesz zyskać na swojej elektrowni słonecznej?
Zadzwoń